
XADP-M-150P
Designed for industrial-grade precision manufacturing
Dimensions
1320mm * 1070mm * 1710mm
Laser System
Single-mode 500W
Printable Materials
stainless steel、Titanium alloyand other materials
Areas of application
Medical implants、Aviation parts and precision molds.
Stable and reliable, suitable for the production of small batches of complex parts, taking into account efficiency and extreme details
The printing accuracy is ±20-50μm, and the layer thickness can be adjusted to 10-30μm. Equipped with fiber optic excitation
Optical instrument, high-speed digital galvanometer and inert atmosphere control system ensure high-density, low-oxygen content molding.
Integrated melt pool monitoring, powder recovery, and intelligent software.
Technical Specifications
Equipment specifications
Enables rapid prototyping and low-volume production.
| Model | XADP-M-150P |
| Build Volume | 150*150*200mm |
| Laser System | Single-mode 500W |
| Scanning System | High-speed galvanometer & F-θ lens |
| Scan Speed | 10m/s |
| Spot Size | Φ0.02mm – Φ0.06mm |
| Operating Environment | 24±5°C, Humidity ≤70% |
| Dimensions | 1320*1070* 1710mm |
| Operating System | 64-bit Windows |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 1 – 2 L/min |
| Filtration System | Long-life permanent filter |
| Control Software | XADPrint |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements: | AC220V 1.2KW |
| Net Weight | 300KG |
(1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
(2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.


Product Cases
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



