
XADP-M-500-4
Print format
500 mm× 500 mm× 300 mm
Dimensions
530mm * 530mm * 60 mm
Laser System
Fiber lasers 500W * 4
Printable Materials
Cobalt-chromium alloy、Stainless steel、Superalloy、Titanium alloy、Aluminum alloy、Mold steel, Etc
Areas of application
In aerospace、Mold processing and other fields
Standard four-laser galvanometer, optional dual laser, six-laser, eight-laser galvanometer precise positioning splicing area precision control technology, suitable for the direct manufacturing of large-size, high-precision and high-performance parts in aerospace, mold processing and other fields.
Technical Specifications
Equipment specifications
Enables rapid prototyping and low-volume production.
| Model | XADP-M-500-4 |
| Build Volume | 1970 * 1420 * 2356 mm |
| Laser System | Fiber lasers 500W * 4 |
| Scanning System | Digital galvanometer & F-θ lens |
| Scan Speed | Up to 10m/s |
| Spot Size | Φ0.04mm – Φ0.06 mm |
| Operating Environment | 24 ± 5 °C, Humidity ≤70% RH |
| Dimensions | 530 * 530 * 60 mm |
| Operating System | 64-bit Windows |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 4-6 L / min |
| Powder handling systems | Full-process powder handling system under inert gas protection |
| Powder layer thickness | 0.02-0.08mm |
| Control Software | XADPrint |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements: | 380V ± 10%, 3~ / N / PE, 50Hz, ≤16 KW |
| Printable Materials | Cobalt-chromium alloy, Stainless steel, Superalloy, Titanium alloy, Aluminum alloy, Mold steel, Etc |
| Net Weight | About 3200 KG |
(1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
(2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.

Product Cases
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



