
XADP-M-1200-6
Enables rapid prototyping and low-volume production
Dimensions
1200 mm × 800 mm × 1200 mm
Laser System
Fiber lasers 500W * 6
Printable Materials
Titanium alloys、 Aluminum alloys、Nickel-based superalloys、Mold steels、stainless steel、Cobalt-chromium-molybdenum, etc
Areas of application
Direct manufacturing of large-size, high-precision and high-performance parts in aerospace, mold processing and other fields
Standard six-laser galvanometer, optional six-laser, twelve-laser, eighteen-laser galvanometer precision positioning splicing area accuracy control technology.
Technical Specifications
Equipment specifications
Enables rapid prototyping and low-volume production..
| Model | XADP-M-1200-6 |
| Build Volume | 7500* 4200*6000mm (excluding top powder can parts) |
| Laser System | Fiber lasers 500W * 6 |
| Scanning System | Digital galvanometer & F-θ lens |
| Scan Speed | Up to 8m/s |
| Spot Size | Φ0.06mm – Φ0.085mm |
| Operating Environment | 24±5°C, Humidity ≤70% RH |
| Dimensions | 1200*800* 100mm |
| Operating System | 64-bit Windows |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 4-6L / min |
| Powder layer thickness | 0.02-0.08mm |
| Powder handling systems | Full-process powder handling system under inert gas protection |
| Control Software | XADPrint |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements: | 380V±10%, 3~/N/PE, 50Hz, ≤45KW |
| Printable Materials | Cobalt-chromium alloy, Stainless steel, Superalloy, Titanium alloy, Aluminum alloy, Mold steel, Etc |
| Net Weight | About 30000KG |
(1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
(2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.

Product Cases
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



