
XADP-M-300-2
Multi-laser large-size metal additive manufacturing equipment
Dimensions
300mm * 300mm * 450mm
Laser System
Fiber lasers 500W * 2
Printable Materials
Titanium alloy、Aluminum alloy、Nickel-based superalloy、 Mold steel,、Stainless steel、Cobalt、 Chromium、 Molybdenum and other materials
Areas of application
In Aerospace、Mold processing and other fields
Standard dual laser galvanometer, optional four-laser and six-laser galvanometer precise positioning + spelling
Precision control technology of the junction zone.Direct manufacturing of large-size, high-precision and high-performance components
Technical Specifications
Equipment specifications
Enables rapid prototyping and low-volume production.
| Model | XADP-M-300-2 |
| Build Volume | 2000 * 1180 * 2300mm |
| Laser System | Fiber lasers 500W * 2 |
| Scanning System | Digital galvanometer & F-θ lens |
| Scan Speed | Up to 10m/s |
| Spot Size | Φ0.04mm – Φ0.06mm |
| Operating Environment | 24±5°C, Humidity ≤70% RH |
| Dimensions | 300 * 300 * 450mm |
| Operating System | 64-bit Windows |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 1-2 L / min |
| Powder handling systems | Full-process powder handling system under inert gas protection |
| Powder layer thickness | 0.02-0.08mm adjustable |
| Control Software | XADPrint |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements: | 380V±10%, 3~/N/PE, 50Hz, ≤10KW |
| Printable Materials | Cobalt-chromium alloy, Stainless steel, Superalloy, Titanium alloy, Aluminum alloy, Mold steel, Etc |
| Net Weight | About 30000KG |
(1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
(2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.

Product Cases
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



