
XADP-C200
Using the Selective Laser Melting (LPBF) process
Dimensions
765mm * 865mm * 1760mm
Laser System
Fiber laser 500W
Printable Materials
Various metal powder materials such as stainless steel, aluminum alloy, and titanium alloy
Areas of application
The equipment is compact in size and can be flexibly deployed in laboratory or small factory environments. It supports rapid prototyping development and small-batch production, and is also suitable for high-end fields such as mold manufacturing, aerospace, and medical devices.
Equipped with a standard single laser galvanometer, it achieves direct forming of high-precision, complex structural metal parts.
Technical Specifications
Equipment specifications
Using the Selective Laser Melting (LPBF) process.
| Model | XADP-C200 |
| Moulded dimensions | 200* 200*200mm(No screw hole positions) |
| Laser System | Single-mode 500W |
| Scanning System | High-speed galvanometer + F-θ lens |
| Scan Speed | 8m/s |
| Spot Size | Φ0.06mm – Φ0.08mm |
| Operating Environment | 24±5°C, Humidity ≤70% RH |
| Dimensions | 765 * 865 * 1760 mm(Excluding the top powder tank component) |
| Operating System | 64-bit Windows 10 |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 1 – 2 L/min |
| Powder handling system | Full-process powder handling system under inert gas protection |
| Filtration System | Long-life permanent filter |
| Control Software | XADPrint |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements | 220V10%,50Hz, 4.8KW |
| Net Weight | About 500kg |
(1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
(2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.


Product Cases
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



