
XADP-M-250
Designed for industrial-grade precision manufacturing
Dimensions
Φ246“300mm
Laser system
Fiber lasers 500w, $ingle cnd ewan optional
Printable Materials
Stainless steel, Ttanism alloy, ete
Areas of application
Used in medical impkants、 aviation parts and precision molds
The printing accuracy is +20-50um, and the layer thickness can be adlusted to 10-30um Eouipped with fiber laserDynamic focusing galanometer and inert atmasphere control syslem to ensure high-density low-axygen corkent meldingIniegaled pool manilcrng, ponder recovery and irteligent soltware for low-ypkme peod.cion of comper parts, baancing etfiency wih the uimost detsl
Technical Specifications
Equipment specifications
Enables rapid prototyping and low-volume production
| Model | XADP-M-250 |
| Build Volume | 1360 * 910 * 1820 mm |
| Laser System | Fiber lasers 500W, Single and even optional |
| Scanning System | Digital galvanometer & F-0 lens |
| Scan Speed | Up to 7m/s |
| Spot Size | ≈45um |
| Operating Environment | 24±5°C, Humidity ≤70% RH |
| Dimensions | Ф246*300mm |
| Operating System | 64-bit Windows |
| Shielding Gas | Nitrogen / Argon |
| Inert Gas Consumption | 1-2L/ min |
| Powder handling systems | Full-process powder handling system under inert gas protection |
| Powder layer thickness | 0.02-0.08mm adjustable |
| Powder supply method | Powder is offered |
| Molding efficiency | 15 cm’/h (in relation to the shape, size, material and parameters ofthe part) |
| Software Features | Parameter adjustment, visual interface, remote debugging |
| Data Format | STL |
| Device Interface | Ethernet + USB |
| Power Requirements | 380V±10%, 3~/N/PE, 50Hz, <10KW |
| Net Weight | About 1000KG |
1) The printing and forming speed is related to equipment configuration, process parameters and printed parts material/shape, etc.
2) The service life of the permanent filter element in the industry is more than 50,000 hours, and the equipment supports customization of special indicators. We reserve the right to update the device parameters and instructions.


PRODUCT CASES
Use Cases
Product Cases
3D printing intelligent manufacturing is not coming.



